top of page

Zawód opiekun w żłobku - warto?

Czy opiekunowie są poszukiwani przez żłobki? Ile zarabia opiekun w żłobku? Jakie są możliwości awansu i od czego one zależą? Jakie są możliwości rozwoju zawodowego? Dziś odpowiem Wam na te pytania.


Popyt rynkowy na opiekunów w żłobku


W niektórych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego zawód opiekuna jest w grupie deficytowej. Czyli, jest więcej pracy niż pracowników. Dotyczy to miasta Toruń, Włocławka, powiatu włocławskiego, lipnowskiego i sępoleńskiego. W innych powiatach jest równowaga pomiędzy opiekunami poszukującymi pracy a miejscami pracy. Dane pochodzą z portalu Barometr zawodów i zgodnie z nimi osoby z kwalifikacjami opiekuna w żłobku nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy.


Pensja opiekuna w żłobku


Pensja opiekuna w żłobku zależy od województwa, w którym podejmuje pracę. Zazwyczaj wyższą pensję oferują żłobki prywatne. Dyrektorzy często dodatkowo premiują, gdy opiekun się dokształca. Na podstawie umowy o pracę opiekun musi zarabiać co najmniej minimalną krajową.

Według statystyk przeciętny opiekun zarabia 2900 zł. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przyporządkowało zawód opiekuna żłobku do kategorii "opiekunowie dziecięcy". Poniżej widzisz podsumowanie badania. Jeśli chcesz zobaczyć więcej, kliknij w link:


Sprawdźmy czy pokrywa się to z obecnymi ofertami pracy z Torunia.


Spójrzmy na trzy aktualne oferty:

Żłobek Odyseja Edukacjo - opiekunka dostaje początkowo 2800 zł.

W tej ofercie podane są widełki cenowe 2800-3500 zł

Akademia Montessori Koala oferuje do 3500 zł na start
Podwyżki


Podwyżki są uzależnione od stażu pracy - pensja zwiększa się mniej więcej o 15 %, wraz z upływem czasu.


Stopnie awansu

Opiekunka w żłobku może awansować dyrektora/kierownika żłobka.


Możliwości rozwoju zawodowego

Żłobki zazwyczaj organizują branżowe szkolenia dla swoich pracowników. Co jednak możesz zrobić poza pracą?

  • podjąć studia lub studium podyplomowe - w poprzednim poście pisałam o kierunkach dedykowanych opiekunom - kliknij tu, a dowiesz się więcej

  • uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach oraz warsztatach, związanych z tematyką opieki nad dzieckiem, pielęgnacji, żywienia, rozwoju dziecka itp.

  • uzupełnić kompetencje, żeby podjąć pracę w zawodach pokrewnych (kierownik żłobka, opiekun dzieci na przejściach dla pieszych, opiekunka dzieci w drodze do szkoły, niania, dzienny opiekun małego dziecka)
Zaproszenie

Zdecydowałaś/-eś, że chcesz zostać opiekunem w żłobku? Zapraszam na kurs opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym akredytowany przez MPiPS.

Dowiedz się więcej pod adresem: https://www.itw.com.pl/opiekunwzlobku


Do następnego przeczytania!

Paulina

Comentários


bottom of page