top of page

Nowe porządki w organizacji wypoczynku

Nowe porządki w organizacji wypoczynkuRok 2020 z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i jesteśmy przekonani, że wiecie dlaczego. Najpierw izolacja, potem wielka niewiadoma i oczekiwanie. Czas szczególnie trudny dla całej branży turystycznej i wychowawców. Was też na pewno przeraziła wypowiedź Ministra Zdrowia sprzed kilku miesięcy, oznajmiająca, że wypoczynku w tym roku nie będzie. Co okazało się w późniejszym czasie nasz strach był niepotrzebny, gdyż wypoczynki będą organizowane, tylko trochę inaczej. Spieszymy z wyjaśnieniami jak i na co warto zwrócić uwagę.


Czy my jedziemy?


Zapytacie na pewno, czy my wybieramy się na wypoczynek. Otóż tak, od wielu lat współpracujemy z naszymi organizatorami i wierzymy, że wspólnymi siłami możemy w bezpieczny sposób pracować jak dotąd i bawić dzieci jednocześnie zapewniając im odpowiednią opiekę. Zdajemy sobie sprawę, że tegoroczny wypoczynek jest dla pasjonatów i będzie trudny. Poczyniliśmy jednak wszelkie kroki, by zarówno siebie, jak i was do tego przygotować.


Po pierwsze poznaj zasady!


Przede wszystkim musimy zapoznać się z Wytycznymi GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Tylko teoretyc


znie są to wytyczne dla organizatorów, wy również jako kadra wypoczynku musicie je znać. Pamiętajcie, że organizator ma obowiązek przeszkolić was z procedur (przede wszystkim ma takie procedury mieć). Jeśli chcecie dokładnie poznać zasad organizacji wypoczynku oraz interpretację niektórych punktów przez Kuratoria i Sanepidy zapraszamy na nasz kurs Nowe Zasady Organizacji Wypoczynku na platformie Akademia Pedagogiki https://kurs.akademiapedagogiki.pl/…/szkolenie-nowe-zasady…/ tam poznacie też odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące nowych zasad.


Wytyczne znajdziecie oczywiście na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-wytyczne-men-gis-i-mzDbaj o swoje bezpieczeństwo!


Pamiętajcie, że dzieci w większości przechodzą chorobę bezobjawowo, to częściej my dorośli mamy się czego obawiać. Pamiętajcie, by zapewniając bezpieczeństwo dzieciom nie zapominać także o sobie. W tym roku szczególnie musimy zwracać uwagę na profilaktykę zdrowotną swoją oraz podopiecznych. Zdrowe jedzenie, ruch, wietrzenie pomieszczeń, mycie i dezynfekcja rąk, monitorowanie także swojego zdrowia to zasady, o których szczególnie w tym roku nie można zapominać. Zabierz ze sobą także środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczkę i płyn do dezynfekcji. Tak w teorii powinien je zapewnić organizator, przezorny jednak zawsze ubezpieczony.


Sprawdzaj organizatorów!


Zawsze staramy się zwracać Waszą uwagę na to by jeździć ze sprawdzonymi organizatorami. Przede wszystkim zajrzyjcie do Bazy Wypoczynku, zobaczcie, czy organizator ma zgłoszony wypoczynek, poszukajcie na forach opinii i pytajcie. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zgłaszajcie je jeszcze przed wyjazdem, potem może być już za późno na zmiany. Oczywiście zapewnienie wypoczynku leży głównie po stronie organizatorów, ale nie liczcie, że przyjeżdżając na kolonie wszystko będzie idealnie. Obecna sytuacja jest novum dla nas wszystkich i musimy się wspierać w realizowanych działaniach by zrobić to dobrze. Zapytacie pewnie co to znaczy dobrze? Tak naprawdę nikt tego do końca nie wie.Kieruj się zdrowym rozsądkiem!

Na koniec pozostaje zasada, która od zawsze powinna przyświecać wszystkim pracownikom wypoczynku. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność zawsze czynią naszą prace łatwiejszą. Pilnuj dzieci tak, jakbyś pilnował własnych, a nawet bardziej. Stosuj się do zaleceń, a w sytuacjach newralgicznych szukaj pomocy u bardziej doświadczonej kadry, kierownika, lekarza/pielęgniarki/ratownika, organizatora i instytucji nadzorujących. Spisz sobie numery telefonu do najbliższego sanepidu oraz kuratorium oświaty i w razie czego dzwoń, wiem że obie te instytucje nie cieszą się sympatią ze względu na swoja działalność kontrolną, ale nie jest to ich jedyne zadanie. Ludzie tam zatrudnieni mają dużą wiedzę i nie gryzą przez telefon, więc zawsze można tam zadzwonić. Najwyżej powiedzą Wam, że oni też nie wiedzą (co pewnie zdarzy się nie raz).

Podsumowując, tegoroczny wypoczynek na pewno nie będzie łatwy. Jeśli jednak mądrzejsi od nas zdecydowali, że możemy go organizować to dlaczego tego nie robić. Pamiętajcie, by stosować się do wytycznych i dbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz swoich wychowanków. Życzymy wam dużo zdrowia, wytrwałości i nie zapominajcie przy tym także o dobrej zabawie. Wypoczynek to nie kara- ani dla nas, a szczególnie już dla dzieci.

Comments


bottom of page