top of page

54 książki, które przywracają poczucie bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa lub jego brak jest dla rozwoju dziecka jak pedał gazu i hamulec dla prędkości samochodu.

Jak wiele "straszaków" spotka dziecko na drodze swojego rozwoju?

W jaki sposób sobie z nimi poradzi?

Czy dorosły pomoże przywrócić mu poczucie bezpieczeństwa?

Odpowiedzi na te pytania znacząco wpłyną na tempo rozwoju dziecka rozwoju.

O jakich straszakach mowa?

W domu — jego relacja z rodzicem. W żłobku — nowe miejsce, obcy ludzie, zmiana rutyny jego dnia.

W tym artykule napisałam, jak oswoić dziecko z nową sytuacją, dziś o 54 książkach, które pomogą dziecku poczuć się bezpiecznie. Zapraszam!




Książki dla dzieci, które pomogą oswoić lęk w żłobku

Podzielę się z Wami moimi ukochanymi książkami z tematyki dziecięcych strachów.

Znajdziecie tytuły, które czytam dzieciom, żeby pomóc im uporać się z lękiem i poradniki z zabawami, wskazówkami i informacjami z tematu lęku.


Opowieści, które oswajają lęk.


Są to zbiory opowiadań terapeutycznych. Ich autorzy rozumieją, że najczęstszym źródłem dziecięcych strachów są nieznane sytuacje.

Bohaterowie tych opowieści po raz pierwszy doświadczają jakieś trudności i próbują rozwiązać ją na różne sposoby.

Czytanie dzieciom tego typu historii jest skuteczne — dzieci chętnie identyfikują się z postaciami z bajek.


Zachęcam Cię, żebyś najpierw sam/-a przeczytała bajkę, którą chcesz pokazać dzieciom. Może być tak, że słownictwo w niej będzie niedostosowane do wieku dziecka, wtedy dobrze, gdybyś przedstawił/-a je swoimi słowami.


  • Bajki terapeutyczne dla najmłodszych Maciejka Mazan — zbiór bajek o zmysłach i o rozwoju dzieci... dla dzieci. Dedykowane przedszkolakom, ale co szkodzi na przeszkodzie, żeby się zainspirować?

  • Bajki terapeutyczne Maria Molicka — zbiór opowiadań o tym, jak można poradzić sobie w nowych sytuacjach, dobra pozycja do pracy z lękiem;

  • Bajki, które leczą Doris Brett — zbiór bajek napisanych przez Doris Brett są pomocne w przygotowaniu dzieci do przebywania w żłobku; autorka porusza różne stresogenne dla dzieci sytuacje, uwaga! Wśród bajek znajdziesz również takie, które pomagają dziecku się zrelaksować;;

  • Bać się czy nie bać opowieści terapeutyczne Klaudia Giese-Szczap autorka stawia swoich bohaterów w potencjalnie stresujących sytuacjach, dziecko poprzez identyfikację z nimi może nauczyć się strategii radzenia sobie ze strachem;

  • Krótkie opowiadania na pokonanie strachu Rogge Uwe-Jan — w książce oprócz terapeutycznych opowiadań, znajdują się również informacje o tym, które lęki są naturalne na danym etapie rozwojowym oraz wskazówki, jak dorosły powinien zareagować;

Poradniki przydatne opiekunom w żłobku





Książki dla niemowląt w żłobku

Postanowiłam napisać o książkach, których możecie nie znać — w końcu nie samym Puciem i Kicią Kocią rynek wydawniczy stoi.

Z książkami dla niemowląt jest taki problem, że niemowlę widzi inaczej, mniej słów rozumie, a jego dłonie i zęby niszczą większość rzeczy, które staną mu na drodze.

Wybrałam książki, które są dostosowane do możliwości rozumienia języka dzieci do 1. roku życia.

Szczególną uwagę zwracam na pozycje, które pomagają dzieciom:

  • utrwalić rutynę dnia,

  • rozpoznawać emocje,

  • oswajać się z nowymi sytuacjami.

Dlaczego?

Powtarzalność daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, czuje się spokojniej, gdy wie, co przydarzy się za chwilę.

Nauka o emocjach to przede wszystkim wiedza o tym, co się z Tobą dzieje i dlaczego, gdy pojawia się w Tobie dana emocja.

Wiedza o emocjach to podstawa do samoregulacji — zdolności, którą maluszek niebawem będzie musiał posiąść.

Warto uczyć dziecko o emocjach i pokazywać sposoby ich regulowani już od małego.

Oswojenie z nowymi sytuacjami? - książeczki, które zaproponowałam, pokazują, jak dziecko może uporać się z trudnościami.


Książki, które pomagają poznać rutynę dnia.


  • Nowa Seria Dobra Książeczka Agnieszka Starok — seria dla maluszków od 0 do 3 lat napisana przez psychologa rozwojowego. Kontrastowe kolory, kartonowe strony, proste językowo opowieści, pomagają dzieciom poznać świat, który je otacza

  • Seria: Dzień maluszka Izabela Michta - autorka w książkach Dzień maluszka - Poranek, Dzień maluszka - Południe, Dzień maluszka - Wieczór, ukazuje właśnie rutynowe czynności dania codziennego.

Świetna pozycja, która pomoże przedstawić dziecku kolejność czynności, które podejmuje w ciągu dnia.

Zaznajomienie dziecka z rozkładem dnia, sprawia, że czuje się ono bezpieczniej.

Korzystam z kartonowych wersji, żeby opowiedzieć dziecku, co dzieje się na obrazku (Basia często dba o rutynę dnia) albo czytam do snu tj. Basia, Franek i Zasypianie.

  • Dago i Lo mycie rąk Dorota Kassjanowicz — dla maluszka, który nie lubi myć rąk. Dzięki zabawnym pomysłów Dago, dziecko na pewno pokocha tę czynność.

  • SerIa Liesbet Slegers — maluszek zostaje postawiony w różnych sytuacjach: jedzenie, spanie, kąpiel... książeczki pomagają dzieciom zrozumieć sens tych czynności.


Książki, które wprowadzają w świat emocji.


Jaki jestem? Emocje — książka obrazkowa, która wprowadza malca w świat emocji. Oglądanie tej książeczki to świetna okazja do porozmawiania z dzieckiem o emocjach!

Twarze – Emocje Agnieszka Starok — książeczka stworzona w duchu Montessori; co ją wyróżnia? Nie znajdziesz w niej ilustracji, bo... jest pełna ludzkich twarzy, które wyrażają konkretne emocje.

Montessori. Emocje Marzena Kunicka-Porwisz — książeczka, która za pomocą rymowanek wyjaśnia, co dzieje się z człowiekiem, gdy odczuwa daną emocję. W książeczce znajdziesz również proste zadanka dla dziecka.

Wierszyki bliskościowe. Kasia Huzar-Czub — trochę z innej beczki. Te wierszyki zachęcają czytającego, żeby wyraził swoją sympatię wobec dziecka, dla którego je czyta.




Książki, które pomagają oswoić się z nowymi sytuacjami.


Seria Czapu Czipu Bogna Sroka-Mucha — Czapu Czipu to chłopiec z papierową czapką, w której ukrywa się wiele rzeczy. Seria edukacyjna, która pomaga dziecku uczyć się mowy i poznawać rzeczywistość.

Czapu Czipu docieka, skąd pochodzą dźwięki i czym są, więc jego przygody wykorzystuję również, by uspokoić dzieci, które boją się "potworów z szafy"

Seria Dago i Lo Dorota Kassjanowicz — Dago i jego przyjaciel Lo przechodzą przez takie same sytuacje jak roczniaki i dwulatki, np. uczą się sikać do nocnika, przestają korzystać ze smoczka, boi się ciemności, oczywiście zawsze znajdują sposób na to, żeby wyść z sytuacji obronną ręką!

Pora do żłobka. Bobaski i Miś. Książka z okienkami — w książeczce opisane są emocje dziecka, które przybywa do żłobka: strach, niepewność, ciekawość. Książka pomaga dziecku dostrzec atrakcyjne aspekty żłobka przy jednoczesnym zrozumieniu emocji, które towarzyszą pierwszym dniom adaptacji.

W żłobku! Poszukaj i znajdź. Książeczka malucha — książeczka ma podobne działanie jak Pora do żłobka. Dziecko zapoznaje się z atrakcjami żłobka poprzez szukanie na obrazkach rzeczy, o które prosi autor.

Seria o piesku Spocie, szczególnie Spot idzie do żłobka Eric Hill — Spot idzie do żłobka, pomoże Ci przekazać rutynę dnia, która czeka dzieci w żłobku. Dzieci poznają przykładowe zajęcia, które będzie miał w żłobku, dzięki tej książeczce.

Pora do żłobka. Bobaski i Miś. Książka z okienkami



Książki dla dzieci powyżej dwóch lat

Skupiłam się na tytułach, które pomagają utrwalić rutynę dnia oraz wspomagają regulację emocji.

Przypominanie dzieciom, jakie czynności następują po sobie, gdy znajduje się w żłobku, ma także inne znaczenie w przypadku dwulatków.

Mowa o słynnym buncie dwulatka, w którym dziecko kwestionuje zasady, testuje granice. Dziecko może w tym czasie nie chcieć myć rąk przed obiadem, kłaść się na drzemkę, ubierać kurtki — utożsamienie się z bohaterem książeczki może pomóc w tych przypadkach!


Książki, które pomagają poznać rutynę dnia.


Montessori. Mój dzień Marzena Kunicka-Porwisz — wysłuchanie tej książeczki pomoże zrozumieć dzieciom, dlaczego muszą coś zrobić, np. zjeść posiłek.

10 minut uważności Holden Wendy, Hawn Goldie — trochę z innej beczki, ten zbiór ćwiczeń mindfullness pomoże dzieciom skupić się na chwili tu i teraz oraz dostrzegać rzeczy, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi, bo jesteśmy nieskupieni.

Seria: Uważność małej żabki. Eline Snel — zabawy i ćwiczenia zaczerpnięte z mindfulness, by podnieść poziom koncentracji i równowagi emocjonalnej.

Kot Gustaw nie może spać. Książka o złości — dziecko się złości, bo pora na sen? Kot Gustaw nie może zasnąć, co pomoże mu się uspokoić?

Zaśnij ze mną Vincent Bourgeau, Cedric Ramadier — co wyróżnia ten tytuł? dziecko zamienia się w rodzica i jego zadaniem jest uśpić tę książeczkę.






Książki, które wspomagają regulację emocji

Książki, które pomagają pokonać strach

MAGICZNE KOŁO Strachy! Gabriele Clima — interaktywna książka do pokonania strachów. Dziecko boi się czarownicy? - niech zakręci kołem i dowie się, gdzie może się schować.

Zmartwiozaur Rachel Bright


Książki, o emocjach

Kolorowy Potwór Anna Llenas



Yorumlar


bottom of page