top of page

Czym kierować się przy wyborze pracodawcy?

Czym kierować się przy wyborze pracodawcy?


Nie tylko pracodawca wybiera…




Rynek pracy, także w branży turystycznej bardzo się zmienia. Czasy, w których znalezienie pracy graniczyło z cudem, a pracodawcy mogli przebierać w pracownikach odchodzą w niepamięć.



W idealnym układzie zarówno organizator jak i wychowawca powinni być zadowoleni ze współpracy. Damy wam dziś kilka wskazówek co zrobić by nie tylko nie dać się oszukać nieuczciwym pracodawcom, ale także na co zwrócić uwagę by znaleźć fajnego organizatora, z którym będziemy chcieli współpracować w następnym sezonie.





Sprawdź czy firma, która ma Cię zatrudnić w ogóle istnieje.


Zrób krótki research dotyczący Twojego organizatora- dobrze byłoby gdyby nie ograniczył się on tylko do sprawdzenia jego strony internetowej- aczkolwiek to dobry początek.


Strona powinna być wizytówką każdej firmy, jednak jej posiadanie nie jest obowiązkiem. Każda firma jednak musi być zarejestrowana. Istnieją 2 sposoby rejestracji przedsiębiorstw: CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). W obu bazach możesz wyszukać swojego organizatora, wystarczy wpisać nazwę lub numer NIP.

Co prawda organizatorem kolonii może być według ustawy każdy, ale jeśli organizacja chce zatrudniać pracowników to musi figurować w którymś z tych rejestrów. Poniżej znajdziesz adresy wyszukiwarek, dzięki którym możesz sprawdzić swojego przyszłego pracodawcę:





Zobacz co mówią o nim inni

Żyjemy w czasach, gdzie praktycznie każdy ma jakąś opinię na temat wszystkiego, a za pomocą Internetu możemy dzielić się tą opinią z innymi. Wykorzystaj to! Poszukaj opinii na temat Twojego pracodawcy na portalach społecznościowych, forach, stronach internetowych. Warto zadać pytanie na jego temat na grupach facebookowych zrzeszających pracowników wypoczynku, być może ktoś już współpracował z tą firmą i będzie w stanie udzielić Ci informacji na jej temat z pierwszej ręki. Dobrym źródłem opinii o pracodawcach jest też strona gowork- tam pracodawcy nie mogą usuwać negatywnych komentarzy, mogą za to odnosić się do nich i dookreślać warunki pracy. Polecam sprawdzić: https://www.gowork.pl/opinie





Pytaj!

Podczas rozmowy rekrutacyjnej przyszły pracodawca prawdopodobnie sam zapyta czy jest coś co chciałbyś wiedzieć w związku z pracą. Jeśli tak się nie stanie to i tak zadawaj pytania o sprawy, które są dla Ciebie ważne. Jeśli w ogłoszeniu nie było informacji o zarobkach- zapytaj. Nie warto czekać z poznaniem stawki za wyjazd do momentu podpisania umowy. Jeśli masz jakieś wymagania wobec diety np. nie jesz mięsa zapytaj, czy organizator będzie w stanie zapewnić Ci takie wyżywienie. Warto też dowiedzieć się, czy organizator zwraca koszty dojazdu, koszt kursu, lekarza czy zaświadczenia o niekaralności (zdarza się, że jeśli zapytacie o zwrot możecie odzyskać nawet 100 % poniesionych kosztów, moim zdaniem w porządku jest już układ 50/50).


Od razu zapytaj o warunki, czego organizator oczekuje od Ciebie, a co zapewnia. Czy jest już ustalony program obozu i kto jest odpowiedzialny za jego realizację? Czy będą na wypoczynku dodatkowi instruktorzy, czy to ty jako Wychowawca musisz zająć czas dzieci podczas całej kolonii? Wszystkie te informacje są bardzo ważne i mogą zadecydować o tym, czy będziesz chciał podjąć tę pracę.


Czasem warto zadać sobie pytanie, czy ty chciałbyś jechać jako uczestnik na obóz, na którym będziesz wychowawcą. Często odpowiedź na to pytanie znacznie ułatwia podjęcie pracy.


Podpisuj i czytaj umowy

Nie ma sensu nawet zaczynać rozmowy, jeśli organizator nie będzie chciał zawrzeć z Tobą umowy. Pamiętaj, że jeśli coś będzie nie tak na miejscu wypoczynku, a nie będziesz pracował legalnie to bardzo trudno będzie Ci wyegzekwować swoje prawa. W takim wypadku nikt również nie będzie w stanie zagwarantować Ci wypłaty.





Może Wy macie jakieś sugestie na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy?


Comments


bottom of page