top of page

Co sprawdzić przed wyjazdem na wypoczynek?

Co sprawdzić przed wyjazdem na wypoczynek?Pracodawca znaleziony, dokumenty załatwione, nie pozostaje więc nic innego, niż spakować się i jechać na miejsce wypoczynku. Polecam powstrzymać się jeszcze przez chwilkę.

Jest jeszcze kilka rzeczy, które warto sprawdzić zanim ruszymy w drogę.Zgłoszenie do Kuratorium Oświaty

Każdy organizator ma obowiązek zgłosić wypoczynek do Kuratorium Oświaty. To czy kolonia, na którą jedziesz jest zgłoszona możesz sprawdzić w Bazie Wypoczynku na stronie https://wypoczynek.men.gov.pl. Wystarczy, że podasz nazwę organizatora, miejsce lub datę kolonii.


Jeśli jest to pełna kolonia to należy ją zgłosić najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem, jeśli półkolonia lub wyjazd zagraniczny 14 dni. W zgłoszeniu do Kuratorium możesz znaleźć wiele cennych informacji np. gdzie będziecie zakwaterowani, jaka jest przewidywana liczba uczestników oraz jaki jest program zajęć. Jeśli organizator nie zgłosi kolonii mogą go spotkać konsekwencje prawne, dla Ciebie jest to informacja, że Twój pracodawca nie działa legalnie.

Jeżeli nie możesz znaleźć zgłoszenia to niekoniecznie musisz zrywać umowę, ale może warto zadzwonić do organizatora i zapytać dlaczego go tam nie ma.
Ośrodek

Przed wyjazdem warto sprawdzić ośrodek, w którym będziesz zakwaterowany. Co oferują jakie są o nich opinie. Jeśli masz jakąś dietę lub alergię możesz też tam zadzwonić i zapytać czy są w stanie Ci ją zapewnić. Poczytaj opinie o ośrodku! Uwierzcie nie ma nic gorszego na kolonii niż złe jedzenie. Jeśli jest coś nie tak z programem- zawsze możesz coś na to zaradzić, walka z kuchnią jest jak walka z wiatrakami. Jeśli okaże się, że wyżywienie jest niejadalne lub kuchnia wydaje za mało jedzenia to szczerze Ci współczuję. Im więcej będziesz wiedzieć na temat tego, co może czekać na Ciebie w ośrodku, tym lepiej.
Program

Najlepiej poznać tematykę obozu, zanim w ogóle podejmiemy decyzję, czy chcemy na nim pracować. Jednak rekrutacja często jest prowadzona na kilka miesięcy przed sezonem, więc organizator może nie mieć możliwości przedstawienia ci w jej trakcie pełnego planu. Warto więc poprosić o przesłanie programu jeszcze przed obozem, by móc się do niego przygotować.Umowa i zakres obowiązków


Poproś o przesłanie umowy i zakresu obowiązków do akceptacji przed wyjazdem. W tym momencie, istnieje jeszcze możliwość negocjacji i zmiany zapisów tam zawartych. Na miejscu wypoczynku kierownik przedstawi ci zakres obowiązków i będziesz zobowiązany by go podpisać. Trudno będzie wtedy wyegzekwować jakiekolwiek zmiany. Jeśli byłeś naszym kursantem a masz wątpliwości co do umowy przesłanej Ci przez organizatora- zawsze możesz ją do nas podesłać- sprawdzimy ją i damy Ci znać, czy naszym zdaniem jest wszystko w porządku.


Konwojowanie


Konwojowanie oznacza, że jesteście odpowiedzialni za dowiezienie dzieci z miejsca zbiórki na miejsce wypoczynku. O konwojowaniu planuję niedługo oddzielny wpis, ale pamiętajcie, żeby sprawdzić jeszcze przed wyjazdem czy macie w umowie informację na ten temat, jeśli nie- dopytajcie organizatora. W praktyce może to oznaczać dla was nawet dodatkowy dzień pracy.
Z naszej strony to już chyba wszystko co sprawdzamy na kilka dni przed wyjazdem. Może Wy byliście już na koloniach i macie pomysły na co jeszcze zwrócić uwagę przez wyjazdem?

Koniecznie dajcie znać!

Comments


bottom of page