top of page

Charakterystyka grup wiekowych na koloniach

Charakterystyka grup wiekowych na koloniach


Podział na grupy podczas turnusów przebiega według bardzo różnych kryteriów- może to być wiek, płeć, zainteresowania, znajomości wśród uczestników. Bardzo często jest to jednak wiek.


Małe dzieci 6-10 lat*


Dzieci w tym wieku potrzebują dużo opieki i zajęcie się nimi wiąże się często z większą liczbą obowiązków. Bardzo trzeba pilnować, żeby jadły zdrowo (lub w ogóle jadły cokolwiek w niektórych przypadkach), warto zwrócić szczególną uwagę żeby się myły i zmieniały ubrania (moi znajomi mieli na obozie chłopca, który odmawiał zmiany koszulki przez cały tydzień- po czym przed końcem turnusu kierownik zabrał mu ją w nocy i wyprał, żeby nie było wstydu przed rodzicami).

Na pewno w wytworzeniu sobie autorytetu w każdej grupie wiekowej pomaga interesowanie się tym, czym interesują się dzieci. Wychowawca, który wie kto to Elsa i ma swojego ulubionego superbohatera ma większe szanse na zbudowanie relacji z podopiecznymi w tym wieku. Tak jak już wspominaliśmy w tym wieku nie powinno być trudno z wyrobieniem sobie autorytetu, więc jeżeli czujecie się z tym komfortowo spokojnie możecie nawet pozwolić, żeby dzieci mówiły do Was na „ty” bądź jakimś pseudonimem jeśli go macie lub jeśli tematyka obozu do tego pasuje.Starsze dzieci 10-14 lat


Jeśli to wasza pierwsza kolonia polecamy poprosić organizatora lub kierownika do opieki nad tą grupą wiekową. Nie są to maluszki, które potrzebują dużo opieki i uwagi, nie są to też nastolatkowie, którzy również potrzebują opieki i uwagi (tylko w innym znaczeniu). To czas pierwszych miesiączek i pierwszych miłości, początek buntu, ale nie jego eskalacja. Problemy podopiecznych w tym wieku najłatwiej rozwiązać nawet nie posiadając doświadczenia w pracy z dziećmi. W opiece nad dziećmi z tej grupy wiekowej polecamy relacje przyjacielskie z odrobiną dystansu. Tu również pomogą wspólne tematy- dzieci w tym wieku aktualnie najczęściej są fanami youtuberów/youtuberek i gier komputerowych.

Nastolatkowie 14-18 lat


Praca z nastolatkami to loteria. Możecie trafić na grupy, w których nie będzie żadnych problemów, wasi podopieczni praktycznie sami zajmą się sobą, a Wy będziecie tylko proponować im zajęcia i jeździć z nimi na wycieczki. Niestety może zdarzyć się tak, ze traficie na grupę dzieciaków w momencie eskalacji młodzieńczego buntu, podczas którego każdy dorosły wydaje się wrogiem.*podany przez nas wiek potraktujcie bardzo orientacyjnie, tak naprawdę dzieci po pierwsze rozwijają się tak szybko, że nawet rok może robić dużą różnicę, po drugie (nie uwierzycie) dzieci są różne. Rozwijają się w różnym tempie, charakteryzują się indywidualną dojrzałością i emocjonalnością. Także miejcie to też na uwadze.


Comentários


bottom of page