top of page

Chcę zostać Wychowawcą, ale nie wiem czy się nadaje- cechy dobrego wychowawcy

Chcę zostać Wychowawcą, ale nie wiem czy się nadaje- cechy dobrego Wychowawcyy




Wiele osób w ten sam sposób postrzega Wychowawców, Trenerów Sportowych, Animatorów, a nawet Nauczycieli w przedszkolach. Prawda jest jednak taka, że zawody te są zupełnie różne, a osoby je wykonujące powinny posiadać odpowiednie cechy. Nie każdy Animator będzie dobrym Wychowawcą i odwrotnie. W naszym zespole znajdują się osoby zajmujące się różnymi zawodami związanymi z pracą z dziećmi i doskonale zdajemy sobie sprawę, że role te trudno łączyć.

Jakie cechy są pożądane w szczególności w przypadku Wychowawców?


Odpowiedzialność


To jedna z, jeśli nie najważniejsza cecha jaką powinien posiadać Wychowawca. Jadąc na kolonie trzeba być świadomym, że bierzemy pełną odpowiedzialność na życie i zdrowie naszych podopiecznych. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem podczas opieki nad dziećmi jest niezbędne dla zapewnienia im bezpieczeństwa. Podczas trwania turnusu trzeba mieć oczy dookoła głowy i uważnie obserwować swoją grupę. To wychowawca podejmuje większość decyzji dotyczących jego podopiecznych. Podczas kolonii staramy się angażować rodziców dopiero w przypadku sytuacji kryzysowych (nie oszukujmy się oni bardzo często też chcą odpocząć w czasie trwania wakacji). A propos sytuacji kryzysowych, należy w ich wypadku zachować zimną krew i działać zgodnie z zasadami postępowania danego wypadku.



Systematyczność


Podczas wypoczynku przede wszystkim obowiązkiem wychowawcy jest zapewnienie, że dzieci będą bezpieczne, najedzone, umyte, wyspane i nie będą się nudzić. Tak naprawdę jeśli pomyślimy, ze musimy zapewnić to dwudziestce dzieci to bardzo dużo. Do tego trzeba pamiętać o codziennym wypełnianiu dzienniczka. Jeżeli będziecie wykonywać wszystko swoje obowiązki systematycznie to istnieje mniejsze ryzyko, że coś pójdzie nie tak. I wiemy, to brzmi jak mówienie w szkole, że jeśli będziecie uczyć się systematycznie to będzie wam łatwiej, ale w szkole groziła Wam co najwyżej jedynka, a tu odpowiadacie za dzieci, więc stawka jest dużo wyższa.


Kreatywność


Obozy, na które trafialiśmy przez lata były różne. Niektóre miały bardzo dobrze zaplanowany program, inne wcale. Wiadomo, że na takie wypełnione zajęciami od świtu do zmierzchu będą wymagały od Was mniejszej kreatywności, ale nawet w pracy przy takich wypoczynkach przyda Wam się kreatywność, chociażby w przypadku zmiany pogody. Na dobrym kursie dostaniecie inspiracje do tego jak bawić się z dziećmi i co można z nimi robić w przypadku deszczu- nikt jednak nie da wam gotowych scenariuszy na tydzień lub 2 pracy z dziećmi. Podczas kolonii sami musicie wymyślać zajęcia waszym podopiecznym. Kreatywność przydaje się nie tylko w przypadku wymyślania zajęć, bardzo często w sytuacjach kryzysowych należy wykazać się kreatywnością by je rozwiązać. W przypadku, gdy 2 dziewczynki pokłóciły się o chłopaka, albo gdy dzwoni do Was rozwścieczony rodzic, umiejętność oryginalnego myślenia.



Cierpliwość


Jeśli ktoś z Was miał już do czynienia z dziećmi, albo ogólnie z ludźmi prawdopodobnie wie, że w pracy, podczas której mamy stały kontakt z innymi cierpliwość jest niezbędna. Przy opiece nad piętnastką, czy dwudziestką dzieciaków szczególnie. Przygotujcie się na 100 pytań na minutę i marudzenie. Nie chcemy was straszyć, ani nic w tym rodzaju, po prostu tak jest. Jeśli łatwo się irytujecie, a myśl o słuchaniu kilka razy dziennie kiedy obiad, albo co na obiad, albo co będziemy dziś robić przyprawia Was o ból głowy- to nie jest praca dla Was.


Empatia



Trochę wiążę się to z cierpliwością. Zrozumienie dzieci jest kluczowym aspektem w pracy na koloniach. Niektórzy płaczą, bo tęsknią za domem, innym smutno, bo koleżanka albo kolega nie chce spędzać z nimi czasu, jeszcze inni ekscytują się zadaniami na konkretny dzień, emocje są dla dzieci ważne i warto mieć umiejętność ich współodczuwania, a przynajmniej nie bagatelizowania. Naprawdę nie ma nic gorszego wśród wychowawców niż lekceważenie odczuć dzieci. Nie znaczy to, że macie płakać razem z nimi, ale jeśli dzieci wyczują, że je rozumiecie a ich problemy są dla Was ważne, to o wiele łatwiej będzie się je Wam rozwiązywało. A ostatecznie, o to przecież głównie chodzi, żeby nasi podopieczni dobrze się bawili i byli szczęśliwi podczas wypoczynku.


*Języki obce


Ok, to nie cecha a umiejętność. Znajomość języków obcych nie jest konieczna w pracy Wychowawcy. Dlatego ten podpunkt został oznaczony gwiazdką. Jednakże znajomość dodatkowego języka będzie na pewno atutem jeśli będziecie chcieli pracować na obozach międzynarodowych lub wyjeżdżać w Polskimi grupami za granicę. Takie kolonie są najczęściej dużo lepiej płatne, a do tego będziecie mieli okazję poznać nowe kultury i zwiedzać nowe miejsca.

Comments


bottom of page